Menu Zamknij

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Wykorzystanie energii słonecznej to efektywna forma zasilania nie tylko gospodarstwa domowego oraz elementów infrastruktury publicznej, w tym chociażby znaków drogowych, ale również aktualnie korzystna opcja dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. W tym tekście postaramy się opisać, jak działają panele fotowoltaiczne i są w stanie wytwarzać prąd dla całego budynku.

 

Najistotniejsze elementy

Najmniejszą częścią składającą się na panele fotowoltaiczne są ogniwa, które łączą się w całość, tworząc moduły. W tak zbudowanej instalacji podstawowym materiałem wykorzystywanym do funkcjonowania jest najczęściej krzem krystaliczny, będący materiałem o bardzo dobrych właściwościach związanym z przechwytywaniem, a następnie przetwarzaniem energii słonecznej w elektryczność.

 

Działanie paneli fotowoltaicznych

Wyjaśniając w sposób ogólny funkcjonowanie fotowoltaiki, można powiedzieć, że zadaniem tego systemu jest w pierwszej kolejności przetwarzanie energii słonecznej w prąd stały. Proces ten dokonuje się w ogniwach, a zastosowanie dodatkowej powłoki antyrefleksyjnej pozwala w większym stopniu pochłaniać promienie słoneczne.

W ogniwach energia słoneczna zamieniana jest w prąd stały, jednak ten rodzaj energii nie jest możliwy do wykorzystania w zwykłej instalacji elektrycznej. Wówczas swoją działanie przejmują falowniki, których celem jest zmiana prądu stałego na przemienny, z którego można korzystać w gniazdku.

Innym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest system on-grid, dzięki któremu nadwyżkę wytworzonego prądu można przekazać do publicznej sieci publicznej. Za pomocą wprowadzanej zgodnie z nowymi regulacjami sieci upustów można w ciągu nawet 12 miesięcy korzystać z wytworzonej nadwyżki. Prąd ten nie przepadnie, ale za pomocą zamontowanego licznika dwukierunkowego będzie można określić bilans energetyczny w ramach rozliczenia z dostawcą energii.

 

Brak koniecznych zmian

Skorzystanie z paneli fotowoltaicznych nie wymusza przebudowy funkcjonującej instalacji elektrycznej w budynku. Można swobodnie podłączyć panele oraz współpracujące urządzenia do standardowego systemu elektrycznego, bez konieczności dokonywania zbędnej modernizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *