Menu Zamknij

Powietrzna pompa ciepła czy piec gazowy? Co lepiej sprawdzi się w domu?

Klienci poszukujący nowoczesnych rozwiązań grzewczych mają obecnie do dyspozycji kilka propozycji dających szerokie możliwości ekologiczne, energooszczędne w zakresie podniesienia temperatury budynku. Sporą popularnością cieszą się szczególnie dwie opcje – powietrzna pompa ciepła oraz piec gazowy. Która z nich będzie lepszym rozwiązaniem dla budynku mieszkalnego?

Zalety pompy ciepła

Najważniejszą korzyścią ze stosowania tego rozwiązania energetycznego jest niski koszt eksploatacji tego systemu. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii sprawia, że rachunki zostają całkowicie zredukowane lub ich wysokość jest symboliczna. W przypadku tej opcji nie powstają żadne zanieczyszczenia, dlatego też jest to system bardzo ekologiczny. Ważne jest także to, że pompy ciepła nie potrzeba zasilać żadnym paliwem, a do jej użytkowania potrzebny jest prąd elektryczny oraz powietrze, którego mamy nieograniczoną ilość.

Trzeba również wspomnieć o tym, że założenie powietrznej pompy ciepła nie wymaga formalności, jakie są potrzebne do założenia gazu, gdy przyłącze nie jest doprowadzone do nieruchomości. Wiążą się z tym również rozszerzone możliwości zwiększenia komfortu przebywania w pomieszczeniach w okresie letnim za sprawą funkcji chłodzenia.

Korzyści ze stosowania pieca gazowego

Tanim rozwiązaniem na etapie zakupu oraz instalacji jest kocioł kondensacyjny wykorzystujący gaz ziemny do ogrzewania domu. Nowoczesne piece są coraz bardziej oszczędne pod względem energetycznym, dlatego też możliwość korzystania ze stosunkowo niskich opłat za wytwarzaną energię jest bardzo atrakcyjne. W dodatku trzeba powiedzieć, że spalanie gazu ziemnego powoduje przenikanie do atmosfery dużo mniejszej ilości zanieczyszczeń niż w przypadku tradycyjnego węgla kamiennego czy drewna, choć lepszymi parametrami nadal charakteryzuje się powietrzna pompa ciepła.

Podsumowanie

Obie opcje posiadają swoje zalety, jednak wydaje się, że obecnie większe możliwości uzyskania oszczędności i zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko daje powietrzna pompa ciepła. Co prawda charakteryzuje się ona wyższym kosztem zakupu i instalacji, jednak w późniejszym czasie można zyskać na jej taniej eksploatacji. Pozwala również na dodatkową opcję chłodzenia domu latem, a przy zastosowaniu fotowoltaiki budynek może stać się praktycznie samowystarczalnym energetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *