Menu Zamknij

Zmiany w dofinansowaniach fotowoltaiki 2022

Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką powoduje, że już niebawem ruszy kolejny nabór wniosków na dofinansowanie do tej instalacji z programu Mój Prąd 4.0. Poprzednie trzy edycje pozwoliły na wypłacenie dotacji do ponad 400.000 inwestycji. Tak duże zainteresowanie systemem fotowoltaicznym powoduje, że bardzo bliskie realizacji będą przewidywania polityków Unii Europejskiej mówiące, iż do końca 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii na terenie państw członkowskich ma wynosić co najmniej 32 procent.

Mój Prąd 4.0 – najważniejsze informacje

Mimo, iż program Mój Prąd 4.0 ma wystartować już w pierwszym kwartale 2022 roku, nie wiadomo o nim jeszcze zbyt wiele. Jak wynika z przekazywanych informacji, na tegoroczną edycję zostanie przeznaczona kwota dofinansowania wynosząca ok. 1 mld zł. To zdecydowanie najwięcej biorąc pod uwagę wszystkie poprzednie edycje tego konkretnego programu. Nie wiadomo jednak, jak duże będzie dofinansowanie przypadające na jedną inwestycję. Pierwsze dwie edycje umożliwiały ubieganie się o kwotę 5.000 zł. Trzecia zaś została ograniczona do sumy 3.000 zł. Bardzo prawdopodobne jest natomiast, że przyznane dofinansowanie z programu 4.0 będzie mogło pokryć nie więcej niż 50 procent wydatków na fotowoltaikę.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Choć do oficjalnego rozpoczęcia składania wniosków jest jeszcze trochę czasu, warto się do tego wcześniej przygotować. Ważną informacją jest fakt, że dokument będzie mógł być składany wyłączenie za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Znajdować się tam będzie wniosek posiadający różnego informacje na temat wnioskodawcy oraz konkretnego systemu fotowoltaicznego (jego mocy, lokalizacji oraz kosztu całkowitego). Co bardzo istotne, o dofinansowanie do fotowoltaiki można się ubiegać dopiero wówczas, gdy zostanie ona podłączona do sieci, dlatego we wniosku niezbędne jest podanie numeru umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Dzięki temu, że wniosek jest składany za pośrednictwem strony internetowej, jego status może być na bieżąco kontrolowany za pośrednictwem komputera lub smartfona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *