Menu Zamknij

Rury i kształtki stalowe

Rury stalowe występują głównie w 2 wersjach. Mogą być ocynkowane i dzięki temu można je stosować w instalacjach wodnych i grzewczych, albo w przypadku systemu gazowego wykonane są po prostu ze stali czarnej. Rury stalowe mogą być stosowane również do instalacji sprężonego powietrza czy instalacji olejowych (pod warunkiem, że są ocynkowane ogniowo obustronnie).

Stalowe rury instalacyjne wykonuje się jako lekkie, średnie lub ciężkie. Różnią się one grubością ścianek przy tej samej średnicy zewnętrznej, a tym samym mają różne dopuszczalne wartości ciśnień roboczych.

Dużą zaletą rur stalowych jest ich odporność na wysokie temperatury. Dzięki temu, że stal ma najmniejszą rozszerzalność cieplną ze wszystkich powszechnie stosowanych materiałów instalacyjnych można powiedzieć, że rury te w bardzo małym stopniu ulegają odkształceniom. Rury i kształtki wykonane ze stali są wyjątkowo wytrzymałe, a ich żywotność jest bardzo długa. Można stosować je praktycznie w każdych warunkach (oczywiście mowa tutaj o stali ocynkowanej). Dużym atutem jest ich cena. Są o wiele tańsze od rur miedzianych (około 40%) i tylko niewiele droższe od rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki czemu za rozsądne pieniądze można wykonać solidną i trwałą instalację. Stal bez żadnych przeciwwskazań może być łączona z elementami instalacji wykonanymi z tworzyw sztucznych. Między tymi materiałami nie zachodzą żadne szkodliwe reakcje. Natomiast w przypadku łączenia stali z miedzią, pierwszej kolejności zawsze powinna wystąpić stal (kierunek wyznaczony kierunkiem przepływu wody).

Mimo swoich ogromnych zalet stal posiada pewne ograniczenia. Rury te są ciężkie i „głośne”. Mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Rury te nie powinny być używane w instalacjach ciepłej wody użytkowej (ze względu na zjawisko korozji wżerowej). Korozja rozpoczyna się już w temperaturze 35 st. C i polega na tym, że z rury „zmywana” jest ochronna warstwa cynku.