Menu Zamknij

Wodne pompy ciepła

pompa ciepła woda-woda:

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj urządzenia grzewczego do swojego działania wymaga dostępu do wody. Pompa ciepła działa najbardziej efektywnie, gdy może korzystać ze znajdującego się w pobliżu domu stawu, rzeki czy jeziora. Jeśli jednak z posesji nie ma dostępu do zbiorników, nic straconego: w takiej sytuacji wystarczy wykopanie dwóch studni, by zapewnić instalacji poprawną pracę.

Zasada działania
Jeśli woda w stawie czy jeziorze ma odpowiednią jakość – jest czysta i pozbawiona szkodliwych dla urządzenia grzewczego związków chemicznych – możliwe jest jej bezpośrednie wykorzystanie w instalacji. Jeśli jednak zbiornik jest zanieczyszczony, montuje się w nim kolektory zatapialne. Wymiennikiem ciepła jest wtedy roztwór glikolu, krążący w rurach kolektorów. 

Jeśli wodna pompa ciepła za swoje dolne źródło ma gruntowe zbiorniki, schemat działania wygląda nieco inaczej. Konieczne jest wykopanie dwóch studni – czerpalnej i zrzutowej. W pierwszej z nich pobiera się wodę. Następnie urządzenie odprowadza z niej ciepło i rozprowadza je w budynku, a schłodzona ciecz zostaje oddana z powrotem do gruntu poprzez drugą studnię. Im większa odległość między zbiornikami, tym lepiej: warto zadbać, by dystans wynosił przynajmniej 15 metrów.

Do jakiego ogrzewania
Najlepsze efekty uzyskujemy, łącząc wodną pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym i nadmuchowym. Możliwe jest dostarczanie ciepła do grzejników konwekcyjnych, by jednak by dostatecznie mocno ogrzewały wnętrza, koniecznie będzie wybranie modeli o dużych rozmiarach.

Zalety wodnej pompy ciepła
Przy układzie ze studniami uzyskujemy najwyższy współczynnik efektywności – a to dlatego, że temperatura źródła dolnego nigdy nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Układ korzystający ze stawów i jezior cechuje się z kolei najniższymi kosztami instalacji.

Jednocześnie wodna pompa ciepła jest wyjątkowo wydajna. Dzięki jej pracy uzyskujemy nawet do 5 razy więcej energii, niż urządzenie pobiera. Co więcej, rozwiązanie to jest znacznie korzystniejsze dla środowiska, niż ogrzewanie opałowe.