Menu Zamknij

Ogrzewanie podłogowe, zalety i wady.

Ostatnimi czasy coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania budynków jest ogrzewanie podłogowe. To bardzo
wydajny system umożliwiający sprawne oraz bezpieczne ogrzewanie różnego rodzaju przestrzeni. Instalacja ta jest
montowana nie tylko w domach i mieszkaniach, ale oprócz tego również w hotelach, biurowcach czy siedzibach firm.
Ogrzewanie podłogowe niesie za sobą szereg zalet, jednak wspomnieć należy o tym, że nie zawsze będzie to najbardziej optymalne rozwiązanie dla konkretnego budynku. Decyzję o montażu tego typu instalacji należy więc podjąć w sposób indywidualny, najlepiej po konsultacji z fachowcami w branży.

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Bardzo dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozprowadzanie ciepła po całym budynku. W momencie zastosowania tradycyjnych grzejników, bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy w ich najbliższej okolicy temperatura powietrza jest wysoka, jednak w innej części pomieszczenia jest już zbyt niska. W przypadku ogrzewania podłogowego nie ma ryzyka wystąpienia tego typu zjawiska.

Jak wynika z przeprowadzonych testów, ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza, a co za tym idzie, zapewnia
optymalne warunki mikroklimatyczne panujące w danym budynku. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz na zdrowie układu oddechowego.

Bardzo dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest również oszczędność energii. Generowane ciepło jest rozprowadzane równomiernie po całej powierzchni, a co za tym idzie, pomieszczenia nagrzewają się znacznie sprawniej i szybciej. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne, gdyż montowany grzejnik nie ogranicza już możliwości aranżacyjnych pomieszczeń.

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady?

Jedną z kluczowych wad, o których należy wspomnieć w kontekście ogrzewania podłogowego jest to, iż większość
instalacji jest ukryta pod posadzką i zalana warstwą betonu. Oznacza to, że w chwili wystąpienia usterki, konieczne może okazać się skucie części podłogi. Tylko w ten sposób będziemy mieli dostęp do zamontowanych rur. Tak poważne usterki zdarzają się na szczęście bardzo rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *