Menu Zamknij

Czego unikać przy wyborze paneli fotowoltaicznych? Czyli jak nie popełnić błędu.

Montaż systemów solarnych może dać nam wiele korzyści na długie lata, jednak trzeba przy tym pamiętać, że jest to uzależnione od tego, czy cały zakres działań zostanie przeprowadzony poprawnie, a wykorzystane urządzenia będą efektywnie spełniały swoje zadania. Czego unikać przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

Niewłaściwy dobór zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznych

Jednym z podstawowych błędów podczas wybierania paneli jest błędne dobranie falownika oraz zabezpieczeń AC/DC. Niedostosowanie ich do mocy i rodzaju systemu, a także wykorzystanie tanich zamienników z kiepskiej jakości materiałów może nie tylko przełożyć się na nieefektywne działanie, ale również negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo całej instalacji elektrycznej w budynku.

Słaba jakość urządzeń

Na nieprawidłową pracę może przełożyć się również wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, które będą wykonane z kiepskiej jakości materiałów, których efektywność szybko zacznie znacząco maleć, a wytrzymałość będzie odbiegać od optymalnej. Warto przy tym wziąć pod uwagę chociażby gwarancję producenta, która w przypadku dobrych urządzeń wynosi z reguły co najmniej 25 lat.

Zła instalacja paneli

Do cennych wskazówek, czego należy unikać podczas wybierania instalacji fotowoltaicznej dla swojego budynku, zaliczyć trzeba również uważanie na niekompetentne firmy wykonujące montaż. Osoby bez doświadczenia, a także niezbędnych uprawnień mogą wykonać prace w sposób niewłaściwy, co będzie skutkowało brakiem optymalnego działania modułów. Istotny może być tutaj także źle wykonany projekt oraz dobór przestrzeni do montażu, które przełożą się na brak efektów.

Błędne obliczenie zapotrzebowania

Do poważnych błędów podczas wyboru paneli fotowoltaicznych trzeba również zaliczyć niewłaściwe obliczenie potrzebnej mocy wobec zapotrzebowania budynku. Zbyt mała lub zbyt duża przyjęta wartość może sprawić, że efektywność instalacji będzie znacznie mniejsza od zakładanej, a czas zwrotu inwestycji znacznie się wydłuży. Poza tym, znaczące zawyżenie może skutkować również stratami energetycznymi, które spowodują oddanie prądu do sieci i niewykorzystanie wytworzonej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *