Menu Zamknij

Jak uzyskać dotacje na panele fotowoltaiczne/słoneczne?

Coraz liczniejsze grono chętnych do skorzystania z odnawialnych źródeł energii jest związane nie tylko z wieloma możliwościami nowoczesnych systemów energooszczędnych. Wpływ mają na to też liczne opcje skorzystania z programów pozwalających na uzyskanie dofinansowania ze strony instytucji publicznych. Jak w takim razie uzyskać dotacje na panele fotowoltaiczne?

Mój Prąd

Jednym ze sztandarowych rządowych programów ekologicznych jest “Mój Prąd”, który pozwala uzyskać zwrot nawet 50 % poczynionych kosztów na mikroinstalacje fotowoltaiczne, choć kwota ta nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. W przypadku tej możliwości ubiegać się o dotację na panele fotowoltaiczne można po zrealizowaniu zakupu i montażu, a także założeniu licznika oraz podpisaniu umowy z dystrybutorem energii elektrycznej. Wówczas można złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej, który zostanie następnie rozpatrzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czyste powietrze

Szerokie możliwości skorzystania z różnych form wsparcia finansowego poczynionych inwestycji zapewnia program “Czyste powietrze”. W ramach niego można również uzyskać pieniądze na montaż paneli fotowoltaicznych, choć w przypadku tego rodzaju inwestycji możliwe jest jedynie otrzymanie środków w ramach preferencyjnej pożyczki, a nie dotacji.

W ramach tego programu wnioski można składać cały czas, a prace, zgodnie z przepisami obowiązującymi od maja 2020 roku, mogą zostać zakończone maksymalnie 6 miesięcy przed momentem złożenia wniosku. Łączna wartość pomocy może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Prosument 2

Istniejącym od kilku lat wsparciem w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii jest program Prosument 2, którego łączny zakres wsparcia może wynieść 100 tysięcy złotych. Jednak wartość dotacji na panele fotowoltaiczne to 15% lub 30 % z tej kwoty, zaś reszta kosztów inwestycji może zostać pokryta za sprawą atrakcyjnych pożyczek.

Ulga termomodernizacyjna

Dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych korzystną opcją jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której można odliczyć od podatku wydatki sięgające nawet 53 tysięcy złotych, chociaż łączną kwotę deklarowaną rozłożyć można na okres 6 lat. Co więcej, skorzystanie z wymienionych wcześniej programów wsparcia finansowego nie wyklucza skorzystanie jednocześnie z ulgi termomodernizacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *