Menu Zamknij

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Korzystniejszym rozwiązaniem w polskich warunkach klimatycznych jest zamontowanie gruntowych pomp ciepła w porównaniu do ich powietrznych odpowiedników, stanowiących najpopularniejszą alternatywę na rynku. Jest ona zarówno stabilniejsza, ale także przynosi mniejsze koszty eksploatacji od pozostałych opcji.

Najważniejsze zalety gruntowej pompy ciepła

W klimacie umiarkowanym, z jakim mamy do czynienia w Polsce, a szczególnie na południu Polski, w Krakowie, gruntowa pompa ciepła to rozwiązanie, które jest najefektywniejsze dla właścicieli budynków. Jest ona odporna na wahania temperatury, szczególnie zimą, gdy mogą występować mrozy. W przypadku opcji powietrznej konieczne jest w takim przypadku dodatkowe wspomaganie instalacji za pomocą grzałki.

Zasada działania gruntowej pompy ciepła

W procesie pozyskiwania energii udział biorą przede wszystkim takie elementy, jak wymiennik gruntowy, czyli rura, która jest zakopana w ziemi. Przez nią właśnie przepływa czynnik roboczy, którym jest przeważnie glikol, który w ruch wprawiany jest przez pompę obiegową, zasilaną za pomocą prądu.

Podczas swojego obiegu czynnik roboczy przechodzi w stan gazowy w parowniku, a następnie trafia do sprężarki. Wówczas dochodzi do zwiększenia ciśnienia oraz temperatury i dalej jest on transportowany do skraplacza. Tam glikol przechodzi w stal ciekły, oddając jednocześnie energię do systemu ogrzewania budynku. Następnie, poprzez zawór rozprężny, powraca do parownika, w którym cykl pracy zaczyna się od początku.

Oszczędne rozwiązanie energetyczne

Do działania pompy ciepła potrzebna jest najczęściej energia elektryczna, dlatego też ciekawym wyjściem w niektórych budynkach jest podłączenie tego systemu do instalacji fotowoltaicznej, co pozwoli zyskać spore oszczędności na rachunkach.

W przypadku wymienników gruntowych możemy wymienić dwie opcje, które różnią się wielkością instalacji: poziomą oraz pionową. Pierwsza z nich jest zdecydowanie większa, choć prostsza w realizacji, a do jej wykonania nie jest potrzebny przeważnie specjalistyczny sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *