Menu Zamknij

Jak działa pompa ciepła?

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się pompy ciepła. To nowoczesne urządzenia, które umożliwiają bardzo sprawne, a co istotne, również ekonomiczne ogrzewanie budynku. Powoduje to, że coraz więcej konsumentów decyduje się na zainwestowanie w ten konkretny rodzaj instalacji. Pompy ciepła są dostępne w wielu wariantach oraz konfiguracjach, co sprawia, że każda z osób może wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb i możliwości. Urządzenia charakteryzują się prostą i intuicyjną obsługą, dzięki czemu żadna z osób nie będzie miała problemu z ich właściwym użytkowaniem.

Pompa ciepła – zasada działania

Działanie pompy ciepła można porównać do lodówki. Gdy tylko wewnątrz lodówki robi się zbyt ciepło, urządzenie odprowadza je na zewnątrz. Na podobnej zasadzie działa pompa ciepła, jednak w tym przypadku specjalnie opracowany system pobiera ciepło z przestrzeni zewnętrznej (na przykład z gruntu) i przekazuje energię do domu w postaci ciepła.

W systemie źródła ciepła krąży ciecz, która pobiera ciepło z otoczenia i transportuje je do pompy ciepła. Tam kluczową rolę odgrywa wymiennik ciepła, który odparowuje czynnik chłodniczy. W dalszej kolejności czynnik ten jest przekazywany do sprężarki, która poprzez zwiększenie ciśnienia, podnosi jego temperaturę. W innym wymienniku ciepła, tzw. skraplaczu, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i oddaje ciepło. W ogrzewanym budynku znajduje się specjalna instalacja grzewcza oraz czynnik grzewczy (zazwyczaj woda). To właśnie ona przejmuje ciepło i dzięki opracowanej instalacji transportuje je do grzejników, skąd jest ono przekazywane do pomieszczeń.

Pompa ciepła, a fotowoltaika

Bardzo ważną informacją jest fakt, że pompy ciepła mogą z powodzeniem współpracować z systemem fotowoltaicznym. Dzięki temu zasilanie potrzebne do pracy urządzenia będzie pobierane z energii słonecznej, co zmniejsza praktycznie do zera koszt ogrzewania pomieszczeń. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób chcących zadbać o środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *