Menu Zamknij

Co to jest rekuperacja?

W obecnych czasach coraz więcej nowoczesnych domów jest wyposażanych w system rekuperacji. To bardzo funkcjonalna instalacja, która pozwala nie tylko na zapewnienie komfortowych warunków wewnątrz przestrzeni, ale również na znaczące ograniczenie wydatków przeznaczanych na ogrzewanie wnętrz.

Rekuperacja – czym właściwie jest?

Rekuperacja to system umożliwiający ogrzanie świeżego powietrza napływającego z zewnętrz ciepłem powietrza wywiewanego z budynku. Dzięki rekuperatorowi możliwy jest odzysk ciepła z wentylacji. Jak pokazują statystyki, sprawność odzysku ciepła w najnowocześniejszych urządzeniach sięga nawet 90 procent.

Rekuperacja – jak działa?

Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów – wywiewnego oraz nawiewnego. Jednostkę centralną pełni wymiennik ciepła, w którym powietrze dopływające z zewnątrz jest ogrzewane powietrzem wywiewanym. Tak wstępnie przygotowane i nagrzane powietrze trafia do instalacji, skąd jest przekazywane do wszystkich pomieszczeń. Niezwykle ważnym elementem rekuperatora są specjalne filtry. To właśnie one powodują, że trafiające do wnętrz powietrze jest w odpowiedni sposób oczyszczone. Jest to szczególnie istotne dla alergików, dla których jakość powietrza ma ogromne znaczenie.

Rekuperacja – o czym warto pamiętać?

Montaż systemu rekuperacji wymaga doprowadzenia do niemal wszystkich pomieszczeń specjalnych kanałów wentylacyjnych, którymi transportowane jest powietrze nawiewane oraz wywiewane. Powoduje to, że instalacja ta powinna być planowana już na etapie projektu budynku. Implementacja rekuperacji do przestrzeni już istniejących może być problematyczna lub w niektórych przypadkach nawet niemożliwa do wykonania.

Zalety rekuperacji

Jednym z największych walorów systemu rekuperacji jest jego energooszczędność. Wstępnie podgrzane powietrze po dostarczeniu do pomieszczenia wymaga już tylko dogrzania, co znacząco zmniejsza wydatki przeznaczane na ogrzewanie domu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na filtrację nawiewanego powietrza oraz na możliwość zmiany intensywności pracy rekuperatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *