Menu Zamknij

Jak dobrać odpowiednie instalacje solarne?

Efektywność systemu uzyskiwania ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem energii słonecznej jest zależne od doboru odpowiednich parametrów instalacji solarnych. Dokonanie błędnych obliczeń może z jednej strony skutkować niedostatecznym działaniem w stosunku do potrzeb użytkowników, z drugiej strony jednak zbyt optymistyczne założenia będą skutkować wytworzeniem energii, która nie zostanie wykorzystana.

Obliczenie powierzchni oraz liczba urządzeń

W zależności od rodzaju budynku oraz przede wszystkim liczby osób go użytkujących powinno się dobrać wielkość instalacji solarnych, które są potrzebne do ogrzewania wody użytkowej w budynku. Ważne jest także to, czy jesteśmy w stanie zamontować kolektory słoneczne w optymalnym miejscu pod korzystnym kątem w stosunku do słońca. Jeśli takiej możliwości nie ma, konieczne jest zwiększenie powierzchni paneli, aby zrównoważyć te straty.

Warto także zauważyć, że łączna powierzchnia instalacji solarnych nie przekłada się bezpośrednio na przestrzeń, która jest wykorzystywana do pozyskiwania energii słonecznej. Najważniejsza jest w tym kontekście powierzchnia czynna, która przekłada się na faktycznie wykorzystywaną w procesie ogrzewania przestrzeń. Przyjmuje się, że miesięczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową powinno się kształtować w zakresie około 1-1,5 m3 na jednego mieszkańca domu.

Rodzaje urządzeń

Na rynku dostępne są 2 typy instalacji solarnych – kolektory słoneczne płaskie oraz próżniowe. Ta druga opcja sprawdza się szczególnie w przypadku zaawansowanych potrzeb oraz specyficznych warunków, gdyż ich mniejsza powierzchnia jest w stanie uzyskać taką samą zakładaną moc grzewczą, jak w przypadku urządzeń typu płaskiego.

Dodatkowe funkcje

Zwiększone wymagania mogą być efektem dodatkowych zadań, jakie kolektory słoneczne wykonują poza zapewnianiem w budynku ciepłej wody użytkowej. Możliwe jest również wykorzystanie tego systemu do wsparcia procesu ogrzewania domu, ale także podgrzewania wody basenowej, jeśli takie udogodnienia posiada obiekt. Biorąc pod uwagę całe zapotrzebowanie wskazanych systemów, trzeba wziąć pod uwagę konieczność zwiększenia powierzchni instalacji solarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *