Menu Zamknij

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem klientów cieszą się pompy ciepła. Są to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają ekologiczne ogrzewanie nawet bardzo dużych przestrzeni mieszkalnych i nie tylko. Urządzenia te w swojej pracy nie prowadzą procesu spalania, a co za tym idzie, nie wytwarzają spalin czy innych produktów ubocznych. Powoduje to, że pompy ciepła charakteryzują się wysoką sprawnością działania.

Podstawowym medium, jakie jest potrzebne do właściwej pracy pomp ciepła jest prąd. To właśnie on umożliwia prawidłowy przepływ powietrza w całej instalacji. Ograniczenie zapotrzebowania osprzętu tylko do prądu powoduje, że system może być w łatwy sposób połączony z instalacją fotowoltaiczną. Sprawi to, że po zwrocie z inwestycji możliwe będzie korzystanie z ogrzewania domu bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jakie jest zapotrzebowanie pompy ciepła na prąd?

Nie każda instalacja pompy ciepła może być połączona z systemem fotowoltaicznym, dlatego w takim przypadku konieczne może się okazać obliczenie tego, ile prądu zużyje pompa ciepła w konkretnym budynku. Pozwoli to przygotować się na konkretne wydatki przeznaczane na ogrzewanie. Każda pompa ciepła musi posiadać informację na temat średniej efektywności rocznej (COP lub SCOP). Znając tę wartość możliwe będzie obliczenie przybliżonego zużycia energii przez konkretne urządzenie.

Zapotrzebowanie na prąd – przykład

Zakładając, że nasz dom ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, jego zapotrzebowanie na energię wynosi ok. 12.000 kWh rocznie. Zakupiona pompa ciepła ma efektywność 5,5 COP. Mając te parametry, możemy dokonać prostej kalkulacji:

12 000 / 5,5 = 2 182 kWh rocznie

Znając te dane możliwe jest obliczenie, jakie koszty wiązać się będą z eksploatacją pompy ciepła w przestrzeni mieszkalnej.

Przed zakupem pompy ciepła nie należy kierować się wyłącznie jej wydajnością. Równie istotne są informacje na temat ceny, zastosowanych technologii i podzespołów, a także łatwości obsługi. Dopiero wszystkie te dane razem wzięte dadzą prawdziwy obraz czy zakup pompy ciepła będzie wiązał się z opłacalnością oraz poprawą komfortu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *